نمایش پست تنها
قدیمی 08-12-2012, 01:46   #9
hojatali
کاربر سایت

hojatali آواتار ها

تشکر شده 53 بار در 44 ارسال

مقاله بسیار جالب مخصوص استرانگ سری x

شرکت استرانگ در سالهای نه چندان دور به تولید چند سری رسیور میپرداخت که محصولاتی متمایز بودند . بعلاوه این شرکت در طول زمان با بالارفتن مدل تغییراتی در پلتفرم در جهت اصلاح اشکالات و افزودن به قابلیتها و بهبود سرعت و کارایی اعمال میکرد و حتی طراحی ظاهری رو نیز بهبود میداد. در سالهای اخیر این روال متوقف شد و محصولات گیرنده ماهواره ای این شرکت به دو پلتفرم محدود شدند. یکی خانواده 4 که همگی کپی کاملا مشابه یکدیگر هستند و در واقع رسیورهای sd/dvb-s این شرکت میباشند و دیگری خانواده 5 که hd/dvb-t هستند . در مطلبی جداگانه مشخصات اجمالی رسیورهای نسل دوم پلتفرم 4 رو معرفی کردم . این سری با معرفی رسیور4620II وهمتای واجد ci آن یعنی 4820II پابرعرصه وجود گذاشت که در نرم افزارها "پلتفرم جدید" خوانده میشدند . این رسیورها بر مبنای پلتفرم اسکای ایکس طراحی شدند که رسیوری عالی نسبت به قیمت است . سخت افزاری مطمئن طراحی کم نقص و نرم افزاری آسان برای تغییر و پشتیبانی و از همه مهمتر موفقیت بسیار زیاد این رسیور در بازارهایی که توزیع شده بود عامل موفقیت تضمین شده این سری شد. تنها عیب قدمت بالای این پلتفرم هست . البته این خبر خوبی برای دارندگان اسکای ایکس هست چراکه این دوستان به یمن نسل جدید استرانگ از ادامه پشتیبانی از رسیورهای خود برخوردار شدند موهبتی که شامل حال دارندگان سایر رسیورهای تولیدی استرانگ مثل اسکای وان نشد. شرکت استرانگ با داشتن 4 گزینه رسیور پایه – خروجی تصویر کمپوننت – کم داخلی – امکان نصب خشاب یا ci مدلهای متنوعی رو از ترکیب اونها راهی بازار کرد که عملا هیچ فرق اساسی و ساختاری ندارند. برای سال 2007 نیز شرکت استرانگ همان روال رو در پیش گرفت و با افزودن یکی دو قابلیت جدید سعی در حفظ بازار این منطقه کرد.

این رسیورها از نظر نرم افزاری همانند نسل قبلی در دو رسته قرار میگیرند که تفاوت عمده اونها در داشتن ci یا قابلیت نصب خشاب هست.
4620X رسیور پایه که FTA است
4651X نیز FTA بوده و مشخصاتی مشابه 4620X را داراست
4622X و 4653X دارای کم داخلی کوناکس
4654X با کم داخلی کوناکس و امکان استفاده با برق 12 ولت
رسیورهای فوق از فرم ویر پایه 4620X استفاده میکنند
4820X رسیور پایه که واجد یک پورت ci است
4822X , 4658X دارای کم داخلی کوناکس و یک پورت ci
رسیورهای فوق از فرم ویر پایه 4820X استفاده میکنند

در مقاله زیر برای مقایسه از دو رسیور 4820X و 4655 استفاده شده است که روی هردو جدید ترین نرم افزار در زمان نگارش مقاله یعنی نسخه 105p و 179p نصب شده بوده.

بسته بندی: رسیور در کارتن معمول آبی-سفید استرانگ به فروش میرسه. روی کارتن تصویر کشتی گیر سومو (آرم شرکت استرانگ) به چشم میخوره و مشخصات رسیور به عربی انگلیسی و فارسی نیز وجود داره این باکس مشابه مدل تقلبی 4655 هست . روی باکس عبارت "صنع کوریا" رو میبابید اما "Made in Korea" وجود نداده . ادعای کره ای بودن دستگاه به احتمال قریب به یقین دروغی است که این مطلب در مقایسه داخل رسیور با مدل چینی معلوم میشه . به نظر میرسه این عبارت عربی که فکر میکنم اشتباه نیز باشه (قاعدتا صنع فی کوریا باید باشه البته عربی من بسیار ضعیفه) صرفا برای بازار خاورمیانه چاپ شده و تقلبی است و رسیور ساخت چین هست.

اقلام موجود در جعبه: دقیقا مشابه با 4655 هست . دقیقا همان باتری چینی با همان برند و رنگ سبز – ریموت کاملا یکسان - همان کابل av و دفترچه راهنما و گارانتی . تنها تفاوت آخرین برگ (پشت جلد) دفترچه است که در مورد 4655 خالی است اما در مورد 4620X آدرس
پستی شرکت استرانگ خاورمیانه در ژاپن و همینطور وبسایت استرانگ به چشم میخوره . محتویات دفترچه ها نیز دقیقا یکی است منهای توضیحات کمی که در مورد قابلیتهای جدید usb اضافه شده. ریموت نیز کاملا یکسان است فقط پشت ریموت 4620X آرم سطل آشغال معروف recycleable دیده میشه .

ظاهر: پانل جلوی رسیور بدون کوچکترین تغییر در ظاهر و رنگ کپی سری قبلیست و فقط عبارت SRT4620X بالا و چپ ساعت دیده میشه . بدنه فلزی رسیور در بالا تفاوت کرده و عبارت Strong با حروف ایتالیک روی بدنه به شکل فرورفته حک شده . با بازکردن درب محل ورود کارت رسیور تفاوت اصلی دیده میشه . در سمت چپ شیار خشابها یک پورت یو اس بی وجود داره . این رسیور چون از نسل 46 هست شیار خشاب اون کاملا بسته است . در شکاف کارت هم یک ماژول پلاستیکی قرار داده شده که امکان نصب بسیار اسان کارتخوان رو فراهم میکنه . در پشت رسیور چهار تفاوت مهم به چشم میخوره. روی 4620X پورت سه گانه کمپوننت اضافه شده و محل فیش ورودی تیونرنیز تغییر کرده . همچنین عبارت "صنع کوریا" همرنگ با سایر نوشته های پانل پشت چاپ شده است در حالیکه پشت 4655 یک برچسب با نوشته Made in China وجود داره . دکمه خاموش و روشن 4620X هم فقط محل روشن با I نشان داده شده و مشخصا سفت تر هست اما 4655 به صورت IO در بالا و پایین دکمه هست. کف هردو رسیور مشابه و کاملا فلزی است.

داخل رسیور: در اینجا تفاوتهای بیشتر به چشم میخوره. بورد رسیور از نظر محل قرارگیری تیونر عوض شده . تیونر ظاهری کاملا مشابه داره و تا حدی که میشه از نحوه بسته بندی و آلومینیوم بدنه اون قضاوت کرد باید ساخت یک شرکت باشند گو اینکه مشخصات زیادی در مورد سازنده تیونر دیده نمیشه و فقط بصورت کمرنگ لوگوی سازنده تیونر مشهوده که با جستجوی نتی ظاهرا یک شرکت چینی است .سی پی یو دارای هیت سینک بوده و نحوه مونتاژ بردها نیز دقیقا یکسان و surface mount هست که مشابه سری غیر تقلبی! استرانگهاست . روی برد عبارت Strong V 1.0 به چشم میخورده . منبع تغذیه کاملا مشابه و هردو ساخت کارخانه First Electronics هست . رنگ برد و نحوه اتصال قطعات روی اون و نحوه ثبت تست نهایی روی برد عینا مشابه یکدیگر هست . برد و منبع تغذیه حدود 50 % از فضای داخل رسیور رو که انصافا رسیور بسیار کوچکی نیز هست رو پر کرده و جای کارت خوان و خشاب درون محفظه خالیست . پورت اتصال کم داخلی نیز روی برد هست که میشه به راحتی کارت خوان رو بهش متصل کرد .

منوها: رسیور (حتی بعد از نصب فرم ویر پچ شده) با صفحه اصلی آبی رنگ استرانگ بالا میاد . سرعت بوت دقیقا یکسان هست . منوها کوچکترین تغییری نکرده و عملکرد کلیدها نیز دقیقا یکسانه . دو تفاوت در منو به چشم میخوره . در انتهای لیست اصلی منوها گزینه USB اضافه شده که شامل 3 زیر منوی JPG – MP3 و Data Transfer هست و در منوی Installation نیز گزینه Blind Scan اضافه شده .که عملکرد اونها رو زیر ذکر خواهم کرد . در منوهای رسیور امکان ذخیره یا پخش تصاویر متحرک – ثابت یا صدا به هیچ شکلی وجود نداره . عملا نرم افزار همان نرم افزار سری 4 است که کزینه USB به اون اضافه شده . احتمالا استفاده از پچ مجزا به دلیل تیونر متفاوت این دو نسل و پشنیانی از یو اس بی است . بازکردن کانالهای کارتی در مدت زمان کاملا مساوی و با یک روال در هردو رسیور انجام شد.

تفاوتهای این دو رسیور در داشتن پورت یو اس بی – خروجی کمپوننت – تیونر متفاوت – blind scan و بهبود جزیی در مدیریت کانالها خلاص میشه .

پورت یو اس بی: طبق مطالب کاتالوگ که منوی رسیور نیز آنرا تایید میکند این پورت 3 کارایی دارد. پخش فایل mp3 - مشاهده فایل تصویری jpg و انتقال دیتا . پخش mp3 آن ظاهری فوق العاده شبیه winamp دارد و نکته خاصی نداشت . با انتخاب منو فایلهای mp3 موجود در دیسک رو پیدا کرد که البته موفق به پخش نیمی از انها نشد . همین وضعیت در مورد jpg وجود داشت . تصاویر با سایز زیاد یا رزولوشن بالا رو نمایش نمیداد (متاسفانه فرصت یافتن این محدوده رو نداشتم) اما تصاویر معمول و مرسوم رو نشون داد که فوق العاده بی کیفیت رندر میشدند. بخش اصلی یا data transfer فایلهای zip و stb موجود در کول دیسک رو لیست میکنه و رسیور از این طریق آپدیت میشه . من دستگاه رو با 5 کول دیسک متفاوت تا سایز 4 گیگ هم تست کردم و هرسه رو به راحتی خوند اما با اتصال هارد مکستور خارجی دچار مشکل شد . حتی با نصب آداپتور خارجی برق هارد هم موفق به شناخت هارد حتی برای خواندن فایلها نشد متاسفانه فقط به همین یک مدل هارد خارجی 80 گیگ مکستور دسترسی داشتم . آپدیت از طریق کول دیسک به سهولت و کمی سریعتر از پورت سریال انجام میشه و با توجه به اینکه اینکار بدون نیاز به جابجایی رسیور یا کامپیوتر صورت میگیره یک حسنه و مخصوصا برای دوستانی که گرفتار بلای آپدیت رسیورهای فامیل هستند آرامشبخشه ولی به نظر من این تغییر در حدی نیست که به این نسل پلتفرم جدید اطلاق بشه و صرفا یک قابلیت کوچک جدید است که تغییر مهمی در کارایی رسیور ایجاد نمیکنه . حتی اگر امکان ضبط برنامه در حال پخش روی کول دیسک و پخش مجدد اون وجود داشت میتوانستیم انرا نوعی pvr ابتدایی تلقی کنیم اما در این مرحله کارایی واقعی ان صرفا به آپدیت رسیور محدود هست.

تیونر: در مشخصات رسیور ذکر شده "دارای تیونر بسیار حساس" برای مقایسه هردو رسیور رو ریست فکتوری کردم و هات برد رو سرچ کردم . هردو دقیقا تعداد مساوی کانال دریافت کردند اما روی هر کانال 4620X سیگنالی حدودا 10% بیشتر داد. برای بررسی بیشتر سیم ال ان بی رو قطع کردم . به شکل مضحکی این تفاوت پابرجا بود. استرانگ 4655 بدون سیم ال ان بی کیفیت رو 10% نشون میده و 4620X برابر با 20%. تجربه قبیلی من نشون میداد که نصب رسیور 4655 حتی در فاصله 2 متری از ال ان بی روی دیش 110 و با دقیقترین تنظیم سطح سیگنال از 75% بالاتر نمیره اما روی 4620X بهترین سیگنال حدود 88% هست . در ساعات شب بخاطر ************** شدیدی که منطقه ما داره هردو رسیور رو روی *** تست کردم . بازهم اختلاف سیگنال 10% بود و البته هردو پرش و بلوک شدن تصویر رو داشتند . در مورد سیگنالهای ضعیف در ساعات روز هم همین منوال برقراره . کانالی که روی 4655 با 43% سیگنال تصویر پرش داره روی 4620X هم تصویر پرش داره اما سیگنال 52% نشون میده . من این آزمایش رو بارها و بارها در روزهای مختلف روی کانالهای مختلف تکرار کردم . روز طوفانی تهران نیز به دقت همه کانالها رو مقایسه کردم و نتیجه همیشه یکسان بود. هیچ تفاوتی در قدرت دریافت کانالها بین این دو رسیور ندیدم. فقط نرم افزار 4620X سطح سیگنال رو 10% بیشتر نشون میده که با توجه به اشکال نرم افزاز سری قبلی که حداکثر سیگنال 75% بود کاملا دلیلش معلومه. برای مقایسه این دو رسیور رو با یک اسکای وان بی و استرانگ 4820p هم مقایسه کردم . سطح سیگنال و قدرت گیرندگی هردو رسیور به مراتب از 46 های استرانگ بیشتر بود و البته هردو رسیور به سطوح سیگنال 98% با همین تنظیم دیش رسیدند. بررسی بیشتر من رو در نتیجه گیری که قبلا اعلام کرده بودم مطمئن تر کرد تیونر حساسیت بیشتری نداره فقط نرم افزار سطح سیگنال رو بالاتر نشون میده البته همونطور که مستحضرید کیفیت سیگنال وابستگی به زیادی به فاکتورهای متعدد از ال ان بی سویچ دیش سیم محل و ... داره و مسلما مقایسه محدود من نمیتونه نتیجه گیری کلی باشه و صرفا به چشم گزارش توصیفی بهش نگاه کنید.

خروجی تصویر کمپوننت: در مقایسه روز اول نوشتم که تفاوت بسیار جزیی و در حد اختلاف رنگ و کمی رزولوشن بهتر است . اون شب برای مقایسه یک رسیور رو به پورت لوپ دیگری وصل کردم و به تناوب تصاویر رو مقایسه کردم . با توجه به زمان تلف شده برای بوت شدن و تفاوت صحنه ها و ... این روش به نظرم بایاس زیادی داشت . بخصوص که با تنظیم color هردو رسیور در وضعیت default رنگها یکی شد (من در تست اول اعداد منوی color رو یکی میکردم ) . برای حذف این عامل با توجه به یکسان بودن سخت افزار دو رسیور با پیش فرض معقول کیفیت خروجی AV دو رسیور رو معادل گرفتم و به مقایسه خروجی کمپوننت و av روی رسیور 4620x پرداختم . حالا امکان مقایسه سریع بین دو خروجی وجود داشت . تلویزیون نیز 32s2000 براویاست . در این مقایسه تفاوت ها مشخص شد . اختلاف گرچه حیرت انگیز نیست اما کاملا قابل توجه هست . بیشترین اختلاف در صحنه های واجد جزئیات دیده میشه . بعنوان مثال کلوزاپ های صورت تمام جزیئات صورت موها و رنگها دیده میشه در حالیکه روی پورت av جزیئات محدود بسیار یکدست و نرم هستند و شارپنس تصویر کمپوننت رو ندارن . تفاوت مشخص دیگه در منوهاست که البته این مورد به تلویزیون نیز مرتبط میشه . خروجی av در منوی info که روی کانال در حال پخش بزنید در دایره وسط که تصویر یک تلویزیون کوچک هست نقاط بطور واضحی لرزش داشتند ولی روی کمپوننت تصویر منو کاملا شفاف با حروف بدون کمترین سایه و لرزش هست . در ضمن این رسیور مود تصویر 16x9 هم داره که امیدوار بودم درست کار کنه که اینطور نیست و بازهم وابسته به تنظیمات تلویزیون خواهید بود. خروجی صوتی دیجیتال هردو مدل نیز یکسان و s/pdif هست . من مقایسه رو دفعات زیاد تکرار کردم و از افراد خانواده هم بدون مطلع ساختن آنها از پورتها و تفاوتها نظر خواستم . بخصوص در مورد فیلمهای سینمای جدید یا برنامه های با کیفیت بالا اختلاف مشهود است . در اینجا نتیجه گیری سریعی که در پست قبلی انجام داده بودم رو اصلاح میکنم.

Blind Scan: در کاتالوگ ذکر شده که این منو "در ستلایتهایی که فاقد network search" هستند تمام فرکانسهای ممکن را ساخته و تست میکند . در اولین قدم به نظر میرسه کار این منو کشف ترانسپوندرهای جدید و تعریف نشده برای رسیور یا جستجوی یک ماهواره جدید که در بانک اطلاعات رسیور موجود نیست و بصورت دستی اضافه میکنیم باشه . من بعد از نصب عربست از منوها بدر 2و 3 رو انتخاب کرده و سرچ کردم . تعداد زیادی کانال پیدا نشد . بعد از کمی بررسی متوجه شدم 5 ترانسپوندر سرچ نشده . فرصت رو مغتنم شمردم تا اسکن کور رو تست کنم. در این منو دو محدوده بالا و پایین رو میدین که رسیور بین اونها سرچ کنه . علیرغم انتظار این جستجو بی اندازه سریعه اما نتیجه مایوس کننده بود . پس از کشتی گرفتن فراوان با اعداد سرانجام قیدش رو زدم و بطور دستی ترانسپوندرها رو اضافه و اسکن کردم . در مورد یک ترانسپوندر هات برد هم همین وضیعیت تکرار شد و پیدانشد گرچه در جستجوی دستی به راحتی اسکن شد. در تجربه محدود من نسخه فعلی نرم افزار دارای باگ در این بخش هست اما در صورت کارکرد درست میتونه تا حدی برای دوستانی که علاقمند به آپدیت بودن کامل لیست کانالهاشون هستن کمک کننده باشه و قابلیت جالبی است که ظاهرا هنوز درست کار نمیکنه.

مدیریت کانالها: رسیورهای سری X دارای 16 گروهfavorite هستند که نسبت به 8 تا در نسل دوم بهبود خوبی است . شخصا خیلی به منظم کردن کانالها در این گروهها اهمیت میدم و از این نظر نظم بهتری پیدا شده. داشتن 9999 کانال در مقابل 5000 کانال رسیورهای قبلی علیرغم حفظ محدودیت پشتیبانی از حداکثر 4 ال ان بی و نداشتن ولتاژ 12 ولت تیونرعملا ارزش چندانی نداره . به نظر میرسه این اقدام استرانگ نیز صرفا جنبه تبلیغی داشته باشه تا عملی . پشتیبانی از 10000 کانال مناسب دوستانی است که قصد نصب جهتهای متعدد رو دارند که با 4 جهت محدود این رسیورها 5000 کانال قبلی هم زیاد است .

مقایسه سرعت: دوستان زیادی در این مورد بطور خصوصی سوال فرموده بودند. متاسفانه مشاهده من در روز اول با بایاس همراه بود. نرم افزار سری ایکس همانند ورژن های جدیدتر اسکای وان با حرکت در لیست کانالها اونها رو نشون نمیده و باید روی کانال دکمه اوکی رو بزنید .به همین دلیل حرکت در لیست کانالها بطور محسوسی سریعتر به نظر میرسه . برای مقایسه دو بخش سنگین از نظر اجرا یعنی نمایش چند کانال همزمان و بازکردن کانالهای کد شده رو مقایسه کردم . دو رسیور دقیقا یکسان عمل میکنند . حتی در منوهایی که با حرکت بین کانالها خودبخود نمایش داده میشن مثل افزودن به لیست گروههای مورد علاقه بازهم سرعت پایین میاد و مثل 4655 میشه .

در نهایت ضمن تشکر و سپاسگزاری از شما بابت تحمل این متن طولانی خلاصه مشاهدتم رو خدمتتون تقدیم میکنم.

* سخت افزار پایه دقیقا مشابه نسل قبلی است . در واقع اطلاق ورژن 2.1 به اینها بسیار زیبنده تر از 3 هست
* تیونر این دستگاه علیرغم تبلیغی که شده تفاوت عمده ای با مدل قبلی نداره
* تنها عملکرد واقعی پورت یو اس بی آپدیت دستگاه بدون نیاز به پی سی است که تا حدودی ارزشمنده اما قابلیت جدید و خاصی به رسیور نمیبخشه و به نظر نمیرسه این سخت افزار ضعیف قابلیت پشتیبانی از pvr رو در آینده داشته باشه
* علیرغم نیاز به نرم افزار جداگانه به نظر میرسه تفاوتها جزیی و فقط در حد تفاوت تیونر باشه. میشه حدس زد تا زمانی که هریک از رسیورهای فعلی سری 4 (منظور نسل دوم و ایکس) هستند تولید بشه منوط به اینکه رسیور خاصی معرفی نشه پشتیبانی از هردو به موازات هم ادامه داشته باشه
* اسکن کور – کانالهای بیشتر – گروههای بیشتر و ... بهبودهای واقعا جزیی هستند که در نرم افزار اضافه شده خارج از این نرم افزار هیچ بهبودی نیافته. البته این نکته بدی نیست چون نرم افزار فوق العاده راحت و خوشدستی است.
* به نظر من کره ای بودن دستگاه حقیقت نداره و صرفا *** درجه یک چینی است که توسط شرکت طرف قرارداد مونتاژ شده . از این رو در مقابل دستگاههای کپی سازی شده چینی قرار میگیره که احتمالا به زودی وارد بازار خواهد شد
* چی کم داره ؟ قطعا PVR حتی بصورت بدوی نیز خوب بود
* برای دوستانی که از کارت استفاده میکنند بهتره دنبال مدل کارت خور اون مثل باشن یا کم داخلی جداگانه اضافه کنند مدل 4620x پایه بوده و یک رسیور fta هست .
* آیا ارزش خرید داره ؟ دو حالت داره . اگر برای خرید یک رسیور ارزان و مطمئن در حال جستجوی بازار هستید گزینه مناسبی است . اما اگر صاحب یکی از رسیورهای نسل دوم استرانگ هستید تنها نکات ارزشمند عدم وابستگی به پی سی برای آپدیت و خروجی کمپوننت است . دوستانی که با نوت بوک فاقد پورت سریال به جنگ آپدیت رسیور میروند یا دارندگان تلویزیونهای واجد پورت کمپوننت میتوانند آنرا مد نظر قرار دهند اما صرفا روی نام پورت تلویزیون تصمیمم گیری نکنید . بسیاری از تلویزیونهای وطنی فعلی کیفیت پخش کمپوننت بسیار بد و بالانس نشده ای از نظر رنگ دارند.
* آیا تفاوتها واقعی است یا بسیار جزیی؟ بستگی زیادی به اهمیت آپگرید بدون پی سی و همینطور تلویزیون پیدا میکنه طی مدتی که هردو رسیور در خونه به تناوب استفاده شده اعضای خانواده بدون اشتباه منبع تصویر رو تشخیص میدهند که معیار خوبی برای بالاتر بودن محسوس کیفیت تصویر روی پورت کمپوننت هست اما در مورد مقایسه پورت av بین دو رسیور واقعا نتونستم تفاوتی ببینم و همونطور که گفتم اونقدر مشابه بود که مبنای مقایسه رو بر یکسان بودن این دو گرفتم. غیر از این خیر تفاوتها جزیی و در حد تبلیغاتی است و با تقریب خوب میشه گفت رسیور جدیدی نیست

hojatali آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول