mantiscccam

mantiscccam (http://www.mantiscccam.com/)
-   اخبار شبکه های ایرانی برون مرزی(اروپایی) (http://www.mantiscccam.com/forum367.html)
-   -   متن ترجمه شده "نیویورک تایمز" در رابطه با قطع شبکه های gem و شبکه های ماهواره ای در ایران (http://www.mantiscccam.com/thread3932.html)

SKY-SAT 01-15-2013 18:48

متن ترجمه شده "نیویورک تایمز" در رابطه با قطع شبکه های gem و شبکه های ماهواره ای در ایران
 
متن ترجمه شده "نیویورک تایمز" در رابطه با قطع شبکه های GEM و شبکه های ماهواره ای در ایران
مترجم : اهورا ایرانی، ستلایت لست نیوز
تئاتر تلویزینی ایران: این بار خود شبکه های تلویزیونی!
تهران - روز یک شنبه، شهنار و مادر پیر وی، که آنتن های بشقابی ماهواره های قاچاقی خود را با دقت کامل در بالکن مخفی نموده اند، پای تلویزیون نشستند تا برنامه مورد علاقه خود یعنی "عمر گل لاله" را ببینند!
ماه هاست آنها خوشحالند که برنامه های تلویزیونی لوکس دنیا را دنبال می کنند، مثل سریال هایی با شخصت های "چنار" و "یاسمین" که در آن ها انحرافات روزمره زندگی انسان ها مثل حاملگی از شخص دیگر و مسائل دنیای واقغی که آن ها را از مسائلی همچون تحریم ها و سقوط نرخ ارز برای میلیون ها نفر در ایران دور می کند!
اما این یک شنبه، خبری از شخصیت های سریال های ترکیه ای نبود! یکی از محبوب ترین شبکه های ماهواره ای در ایران، یعنی GEM TV که از دوبی (امارات متحده عربی) و به صورت غیر قانونی برای داخل کشور پخش می شد، دیگر آفلاین بود و بدون هیچ توضیحی قطع شد. در صورتی که وبسایتشان نیز در دسترس نبود و به راز و رمزی تبدیل شد!
شهناز گفت: این (شبکه) مرحمی برای درد من بود! چه کسی اونا رو از من گرفت؟ شهناز یک بانوی 52 ساله خانه دار است که هیچ گاه نخواست فامیلی (نام خانوادگی) وی ذکر شود. مادر 84 ساله پیر او به زبان فارسی چنین گفت : "خاک بر سرشان!"
در روز دوشنبه، با سکوت رسانه های خبری ایران، شایعات عجیبی در مورد علت خاموشی سرگرفت. از سرکوب دولت از لجاظ بسیار پیچیده فنی گرفته، تا حرف های دیگران که می گفتند:
آن ها اول ما را معتاد دیدن این سریال ها کردند و حالا که قطع شدند در حال تلاش برای بدست اوردن پول ما از راه خریداری اشتراک به صورت آنلاین و ماهانه هستند! (این را یک دربان ساختمان در غرب تهران گفته است!)
به صحبت یک مهندس نصب و راه اندازی بشقاب های ماهواره ای (در ایران این افراد به نصاب شهرت دارند) : شاید آنها در حال تغییر فرکانس باشند چرا که انقدر این شبکه ها پول آگهی دارند که پخش آن ها متوقف نخواهد شد!
اکثر مردم فکر می کنند که این اتفاق از سوی دولت انجام شده است، مقامات قبلا اعلام کرده بودند که این مسائل "تهاجم فرهنگی" از سوی غرب است. این ادعا ها از دهه 1980 در بین مسئولین و اخیرا با دنیای اینترنت و ده ها شبکه ماهواره ای خارج از کشور به فارسی درگیر شده است.
میلیون ها نفر در ایران دارای تجهیزات ماهواره ای غیر قانونی و قاچاقی هستند که با هزینه ای کمتر از 150 دلار فروخنه می شوند. مجموعه ای از برنامه ها، اخبار، سیاست و غیره و گاها زیر استاندارد جهانی از این شبکه ها پخش می شود. مثلا روز دوشنبه یکی دیگر از شبکه های محبوب فارسی یعنی "من و تو" به پخش مراسب گلدن گلوب از لندن پرداخت.
نیازی به گفتن نیست که هیچ کدام از این برنامه ها از شبکه های داخلی ایران پخش نمی شده و با سیاست کامل به طور منظم پشت بام های خانه های ایرانیان از دیش های ماهواره ای تخلیه می شوند و روحانیون و مذهبیون از اثرات مخرب برنامه های غیر ایرانی بر روی کودکان و خانواده ها مرتبا هشدار می دهند.
سمیه، که یک معلم در دوره ابتدایی می باشد، گفته است به ما گفته شده به کودکان تکالیف اضافه بدهید تا آن ها شب خو را در مقابل شبکه های ماهواره ای نگذرانند!
کانال های ماهواره ای حدودا یک دهه است در ایران روز به روز محبوب تر می شوند. این موضوع از جایی شروع شد که یک فعال مخالف دولت ایران، در کالیفرنیا یک شبکه تلویزیونی راه اندازی کرد و درباره مسئولین کشوری در ایران گفت و پس از چندی از بینندگان خود در ایران تماس های تلفنی دریافت کرد که به طور عجیبی ما شبکه شما را بر روی یک ماهواره ترکیه ای دریافت کرده ایم!
رونق شبکه های ماهواره ای در ایران از زمانی شروع شد که بخش خبری صدای امریکا به زبان فارسی پهش شد. بعد از آن شبکه بی بی سی بود که به زبان فارسی پخش شد و اخبار و مسائل سیاسی را در ایران و جهان بازگو کرد. به جز این مسائل خیلی سریع برنامه های سرگرم کننده جایگزین برنامه های سیاسی شد، به طوری که برنامه ای شامل استعداد یابی هنرمندان از سوی یک هنرمند برجسته ایرانی به نام "گوگوش" و مسابقات رقص ایرانی در گرجستان ضبط و پخش شد. کانال های شاپینگ (خرید) و فیلم های سینمایی به فارسی و حتی شبکه های مذهبی نیز به وجود آمدند.
سیاستمداران ایرانی چند زمانی است سعی در جذب مردم با شبکه های داخلی ایرانی دارند. اما این در حالی است که بینندگان برنامه های سرگرم کننده غربی را به آنان ترجیح داده اند.
حمیدرضا محمدی 30 ساله که در یک شرکت بیمه کار می کند می گوید: به عنوان مثال برنامه ای تحت عنوان "America’s Got Talent" به فارسی ترجمه و پخش می شود. در صورتی که در همین زمان از شبکه های دولتی، برنامه های آموزشی مذهبی و یا ریاضیات پخش می گردند. شما کدام را انتخاب می کنید؟
البته ظاهرا GEM TV نشان داده دارای روابط نزدیک تری با دولت ایران نسبت به سایر شبکه های ماهواره ای خارج از کشور بوده است. در روز 16 دسامبر به گزارش وبسایت نیمه رسمی تابناک در ایران، اخباری درباره دستگیری چند نفر که با صدای خود برای این شبکه سریالی تحت عنوان "حریم سلطان" را دوبله می کردند منتشر شد. این سریال یکی از محصولات محبوب ترکیه ای در خاورمیانه است.
پس از 2 هفته بعد از بازداشت ها، صدای برخی دوبلاژ گران این رسانه کاملا تغییر کرد و شبیه جغذ و یا موش شد ( مترجم - اهورا : توهین نباشه این رو نیویورک تایمز نوشته! )
این تغییرات در ابتدا با خنده مردم مواجه شد اما وقتی سریال قطع شدبه سرعت به ناامیدی تبدیل شد!
در صفحه "تماس با ما" (همان Contact US) وبسایت این رسانه که نشان می داد کسانی در دفتر های تورنتو، لندن و دوبی پاسخ گو هستند، حاضر به جواب دادن نبودن و فقط گفتند همه مشکلات به زودی حل می شوند و لطفا به ما زمان بدهید تا شبکه روی ایر برود.
حال برای شهناز جای این سوال بود، که چه طور شب طولانی خود را با مدر خوب بگذراند! او سعی کرد که با یک شبکه موسیقی اروپایی ( احتمالا منظور نویسنده شبکه هایی مانند PMC و غیره است ) به درد هایش مرحم دهد، در آن آهنگی پخش می شد به نام "افزایش سقف" که او سریعا شبکه را تغییر داد تا مادرش متوجه نشود ( افزایش سقف منظور بیشتر شدن فشار ها و بدبختی هاست )
شهناز به مادر خود گفت، امشب تلویزیون هیچی نداره، بریم بخوابیم ...


اکنون ساعت 12:23 برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0