نمایش پست تنها
قدیمی 12-27-2012, 00:45   #413
mehrabjan
کاربر سایت

mehrabjan آواتار ها

تشکر شده 21 بار در 21 ارسال

آیا من و تو پتانسیل پخش HD را دارد؟

با توجه به زمزمه هایی که از پخش HD شبکه من و تو در زمستان امسال به گوش رسید و همچنین این شبکه بار ها در وبسایت و فیسبوک خود در رابطه با ماهواره یاه ست نظرسنجی نمود و به ویژه در وبسایت اکثریت مردم به شرط قطع نشدن این شبکه در ماهواره های دیگر موافق این جریان بودند، گزارشی از نحوه پخش برنامه های شبکه من و تو تهیه نمودیم.
در درجه اول از برنامه هایی که توسط این شبکه تلویزیونی خریداری می شود شروع می کنیم. این برنامه ها عموما از رسانه های تلویزیونی همچون Discovery Channel، Travel و همچنین شبکه تلویزیونی History Channel خریداری می شوند و عموما سال هاست به صورت HD و Full HD ارائه می شوند. لذا تمامی این برنامه ها به صورت HD تهیه، دوبله و یا زیر نویس و برای پخش در شبکه من و تو آماده سازی می شوند.
در درجه دوم باید برنامه هایی را در نظر بگیریم که خود شبکه ترتیب آن ها را داده و ضبط، مونتاژ و آماده سازی آن توسط خود من و تو انجام می شود.
در نگاهی گذرا می توان متوجه شد که تمام برنامه های تهیه شده توسط این شبکه از بفرمایید شام گرفته تا برنامه هایی نظیر من و تو پلاس، تک شو، دکتر کپی، سالی تاک و غیره بر روی وبسایت یوتیوب به صورت HD 720P و گاها Full HD 1080P قرار می گیرند که این خود نشان از آن دارد که برنامه های این شبکه به صورت HD تهیه و ضبط می گردند.
برنامه هایی که این چنین و با دوربین هایی با کیفیت بالا به صورت 16:9 و Wide Screen ضبط می گردند، این اطمینان را به بیننده می دهند که به طور کلی به صورت HD تهیه شده اند.
برای همین به نظر می رسد جز کنسرت ها و موزیک ویدئو های قدیمی، تمامی برنامه های این شبکه به صورت HD تهیه می شوند.
اما چرا Base و پایه شبکه به صورت HD می باشد و تنها رندر نهایی به صورت Full SD درامده است و از کجا می توان این مورد را متوجه شد؟
حدودا ماه های اول آغاز به کار شبکه های من و تو 1 و من و تو 2 بود که برای ساعاتی محدود تصاویر رنگی یا اصطلاحا Color Bar از شبکه پخش شد و بر روی آن متن زیر نوشته شده بود:
Image Testing
1920x1080
که این خود نشان از آن دارد که پایه پخش شبکه به صورت HD می باشد
و سرانجام با توجه به قطع 6 ساعته برنامه ها در روز های گذشته که از مدت ها قبل اطلاع رسانی شده بود و از حدود ساعت 1 بامداد تا حدود ساعت 6 بامداد به وقت تهران ادامه یافت، احتمالا تمامی اقدامات شبکه برای ایجاد فایبر با تصویر HD فراهم شده است.
جالب است بدانید چندی پیش یک ویدئوی تهیه شده توسط من و تو را توسط یکی از دوستانم مشاهده نمودم که هنوز از این شبکه پخش نشده بود و در آن می گفت: "آکادمی امسال را HD ببینید!". اما این ویدئو بر می گردد به حدود 2 ماه پیش! آن زمان نه بحث ماهواره یاه ست این همه داغ بود و نه اعلام نهایی شده بود و اسمی از این ماهواره توسط من و تو برده شده بود!
این احتمال وجود دارد که به دور از ماهواره یاه ست، من و تو از مدت ها قبل تصمیم به پخش HD داشته است، اما حالا که می بینید برخی شرایط توسط GEM Cast فراهم شده است، احتمال آن وجود دارد که پخش HD این شبکه همین روز ها از ماهواره یاه ست آغاز شود.
طبق خبر های ضد و نقیض رسیده که متاسفانه به هر دری زدیم نه تنوانستیم تاییدیه آن را بگیریم و نه تکذیبیه آن را (!!!) گفته شده شبکه من و تو و پخش اچ دی آن بر روی ماهواره یاه ست به جای شبکه GEM Sport HD 2 که مدتی است قطع شده است و با پهنای باند 8 مگابیت که یک پهنای باند کافی برای شبکه های HD می باشد آغاز خواهد شد.
برای بررسی این موضوع لازم است عرض کنم که گروه GEM Cast تنها عهده دار 60 مگابیت (2 فرکانس) از ماهواره یاه ست بوده و فرکانس هایی که تا کنون فعال نموده است برای تست بوده اند و فرکانس هایی که به طور رسمی برای فعالیت GEM Cast انتخاب شده اند فرکانس های 12034 و 11881 می باشند. در فرکانس 11881 که بعید است فضای آزادی برای حداقل 6 مگابیت یک شبکه HD وجود داشته باشد. چرا که تمامی شبکه های GEM در این مکان با پهنای باند 4 مگابیت پخش می شوند و مابقی شبکه های اضافه شده به این فرکانس فضای دیگر این فرکانس را قطعا پر نموده اند.
می ماند فرکانس 12034. ابتدا باید عرض کنم که شبکه های ورزشی GEM جز پخش تکرار مسابقات المپیک و یک سری مجله های ورزشی برنامه های دیگری نداشتند و وجود 2 شبکه ورزشی اصلا نیاز نبود (چه برسد به 10 شبکه ورزشی که در ابتدا وعده آن داده شده بود!). لذا به احتمال زیاد شبکه GEM Sport 2 برای همیشه بسته شد. بدون این که سر و صدایی شود و یا حتی اطلاع رسانی صورت گیرد!
اما از تمامی این ها گذشته ، با قطع شدن شبکه GEM Sport 2 فضای 8 مگابیت بر روی فرکانس 12034 دست نخورده باقی ماند. و این می تواند تنها گزینه پخش شبکه Manoto به صورت HD در این ماهواره باشد، مگر این که من و تو قصد داشته باشد به صورت مستقل بر روی یاه ست روی ایر برود. دقیقا مانند کاری که بر روی عرب ست انجام نمود و به طور کاملا مستقل بر روی این ماهواره روی ایر رفت.
به هر حال گرچه با برخی مسائل در رابطه با یاه ست علنا مخالفت کردیم و گرچه این مسیر موافقان و مخالفان زیادی دارد، اما پخش اچ دی پربیننده ترین شبکه تلویزیونی فارسی (با توجه به نظرسنجی ها) می تواند از این ماهواره گزینه خوبی باشد.
این مقاله، یک مقاله تحلیلی - خبری بود و به قالب پخش برنامه های شبکه هایی مانند من و تو مرتبط نبود